Bulánci: Speciální jednotky

Všechno lítá, co peří má …

Teprve nedávno zveřejnili ADC Blackfire spolu s firmou SleepTeam informaci o vydání karetní hry s názvem Bulánci: Speciální jednotky. O pár dní později jsem již o tom psala článek tady na Říši her a těšila se jako malá, až si ji budu moci zahrát, protože Bulánci jsou pro mě srdeční záležitostí. A nyní tu malou karetku držím ve svých rukách a moc ráda bych vám ji přiblížila.

Za hrou Bulánci: Speciální jednotky stojí zejména firma SleepTeam a vydavatelství ADC Blacfire. Ale neobešlo by se to také bez nesmírné podpory fanoušků, troufnu si říct již kultovní hry Bulánci, kteří ji i po tolika letech od vypuštění do světa stále „paří“, a hlavně se připojili k velice úspěšné kampani na Startovači, kde tato hra byla původně zamýšlena jen jako odměna pro podporovatele. Slovo dalo slovo a již zítra, tedy 22.7.2022 bude k dostání i v českých obchodech. Jedná se o velice rychlou karetní hru s herní dobou 5-15minut pro 2-4 hráče, kteří již oslavili sedmé narozeniny.

IMG_20220707_132546.jpg

„Druhá polštářová bitva vrcholí. Již brzy se ukáže, který polštář je nejtvrdší. Epické bitvy se rozdrobily do taktických úderných akcí. Bulánčí důstojníci pobíhají z místa na místo nebo jen tak v kruhu a sestavují speciální komanda, která by o výsledku rozhodla během okamžiku. Který vůdce se ukáže jako nejschopnější?“

Jste-li připraveni vrhnout se do druhé polštářové bitvy, tak se pojďte podívat, co k tomu budete potřebovat.

Balení obsahuje 44 karet, 20 žetonů knoflíků a pravidla

Balíček karet

  • 36 hracích karet – Modré karty mají plusovou bodovou hodnotou, popř. pozitivní efekt ve hře. Červené karty naopak body ubírají, popř. na vás dopadne jejich negativní efekt.
  • 8 karet misí – Uplatní se při kooperativní variantě hry, kdy hráči nebojují sami proti sobě, ale stojí tváří v tvář nepříteli, kterého musí společnými silami porazit. Nutno podotknout, že tyto karty se obzvláště povedly. Ve smyslu vtipného pojmenování postav, včetně jejich „superschopností“.
IMG_20220707_133133.jpg

Modré hrací karty

Bodová hodnota je uvedena vlevo nahoře. Vpravo dole je počet stejných karet v balíčku – př. Sniper má hodnotu 6 bodů a v balíčku jej najdete 4 x. Všímavější určitě našli schovanou „0“ – karta sama o sobě má nulovou hodnotu, ale v kombinaci poskytuje bonus.

IMG_20220707_133205.jpg

Červené hrací karty

Jsou celkem 3. typů. Tím prvním je nepřítel (na konci hry se hráči odečtou dva body), mina (jakmile hráč ve své jednotce otočí kartu miny, tak se jeho polštářům rozletí všechna peříčka do širokého okolí a hráč tímto okamžitě prohrává), duch (má nulovou hodnotu, de facto „plevelí“ jednotku).

IMG_20220707_132753.jpg

Karty misí

Zrádná myš toliko známá z PC hry samozřejmě nesmí chybět. Pamětníci si ji jistě vybaví. Vždy se zákeřně vynořila zpoza kamenů, ideálně sotva se jeho Bulánek „reinkarnoval“ nebo chvililinku nedával pozor, a už to od ní „schytal“. A nejvíc mě pobavila karta „Plamenometčík Uhlík“.

Koho vyšlete do polštářové bitvy?

Ve hře se stáváte důstojníky, kteří mají sestavit speciální komando. A ten, jehož elitní vojsko bude nejsilnější, získá knoflík a tím i povýšení. A jaké že jsou v Buláncích: Speciálních jednotkách hodnosti?

  1. knoflík = poručík
  2. knoflíky = kapitán
  3. knoflíky = major
  4. knoflíky = plukovník
  5. knoflíků = generál

Jakmile se jeden z hráčů stane pěti-knoflíkovým generálem, tak okamžitě vyhrává celou polštářovou bitvu! A jaká je cesta za slávou a “frčkami”? Plná napětí, adrenalinu, štěstí, náhody i taktiky. Ze všeho nejdřív se důkladně zamíchá hrací balíček (modré i červené karty dohromady – nebojte, rub mají obě barvy stejný, takže nepůjdou poznat). Každý hráč následně dostane 4 karty lícem dolů, poskládané do bulánčí bojové formace dle obrázku. Zbytek karet tvoří dobírací balíček, tzv. kasárna + jedna karta se otočí lícem nahoru a dává tímto základ pro odhazovací balíček. Každý hráč se smí tajně podívat na své dvě karty, které má nejblíže. A nábor může začít.

IMG_20220707_133829.jpg

Hráč, který je na tahu, si může vzít kartu buď z odhazovacího anebo dobíracího balíčku. Každopádně rozhodnutí pak již nelze měnit. S kartou ve své ruce má poté na výběr:

  • Kartu vymění za některou ze své jednotky a otočí ji lícem nahoru (tu svoji původní pak položí na odhazovací balíček – i kdyby se mu hodila stokrát více, bohužel už ji z týmu vyloučil).
  • Nebo se mu karta nehodí, a tak putuje rovnou na odhazovací balíček. Přičemž ale musí jednu kartu ve své jednotce dle svého výběru otočit lícem vzhůru (buď kterou zná, anebo riskne neznámou).
  • S kartou ve své jednotce, která je otočena lícem nahoru, již nemůže být manipulováno a počítá se do celkového skóre (pokud se vám ve své jednotce podaří otočit kartu miny, dochází k explozi, vaše jednotka se rozletěla všude možně a pro tuto hru končíte).

Poté je na tahu další hráč, který má úplně stejné možnosti. Pouze díky otočeným kartám může víc spekulovat, které karty ještě zbývají, a jaké jsou šance na jejich otočení.

IMG_20220707_133456.jpg
PRÁÁÁÁÁÁSK – všechno letí do povětří, co peří má – Bulánek. Občas ten risk nevyjde. Ale nevadí, Bulánci se nevzdávají. Tento souboj vyhrál soupeř, ale bitva ještě u konce není.

Hráči se ve svých tazích střídají. Každé kolo otočí ve své jednotce 1 kartu lícem nahoru. Tudíž po čtyřech kolech je dobojováno, jednotka je kompletní a přechází se k vyhodnocení – poměřování sil. Každá karta má svoji bodovou hodnotu uvedenou vlevo nahoře, ať už plusovou, nulovou nebo dokonce zápornou (ti kteří vyletěli do povětří, teď odpočívají v pokojíčku). Dají se ale získat body navíc:

  • Pokud budete mít ve své jednotce dvě karty stejné bodové hodnoty, počítají se jako byste měli tři. Příklad, když budete mít dvě karty Sniper (6 bodů) – na konci za tyto dvě karty dostanete 6+6+6 = 18 bodů.
  • Pokud se vám podaří tři karty stejné bodové hodnoty (opět třeba Sniper za 6 bodů), počítají se jako 4 karty (6 x 4 = 24).
  • Kdyby na konci byla vaše jednotka jednodruhová, tedy složená jen z jednoho typu karet, například – 4, 4, 4, 4 – automaticky vyhráváte danou hru, ani nemusíte počítat body. A dokonce, protože tohle je opravdu výjimečný počin, který se nám třeba zatím vůbec nepodařil, tak za tuto unikátně složenou speciální jednotku dostanete knoflíky rovnou dva.
  • Jestliže jste složili formaci, kdy jdou čísla v řadě za sebou (jedno jak jsou umístěné na stole) – například 3, 4, 5, 6 – můžete si na konci přičíst 8 bodů navíc.
  • Pokud jste do své jednotky najali dva diplomaty s bodovou hodnotou nula, tak vám zdvojnásobí vaše výsledné skóre (což vám dává prostor pro speciální kombo – pokud budete mít při vyhodnocování před sebou na stole karty – 5, 5, 0, 0 počítejte 5+5+5 a to celé krát dva = 30bodů a to už se pak vyplatí navazovat diplomatické styky).
  • Hra obsahuje i bonusová pravidla, kterými si ji můžete okořenit. Na konci hry, pokud máte v jednotce ducha padlého vojáka, tak jej můžete oživit – vylosujete si náhodně kartu z dobíracího balíčku. A další úpravou je, že pokud máte v jednotce minéra, tak vám mina nemůže ublížit, protože ji tento statečný voják „zneškodní“.
Hráč vlevo má body navíc za kombinaci – 4+4+4+4 = 16 a k tomu +5 = 21.
Hráč vpravo má také body navíc za kombinaci 6+6+6 = 18 a k tomu navíc +5 a +4 = 27.

Komu se podařilo sestavit nejsilnější tým, dostane jeden zasloužený knoflík. V případě remízy nevyhrál nikdo, a nikdo tudíž nemá nárok na povýšení. Jakmile je hodnost udělena, tak se opět zamíchají všechny hrací karty, rozdají se, a důstojníci opět napnou všechny své síly k co nejvyššímu bodovému zisku za své mužstvo. Jakmile se jeden z hráčů stane pěti knoflíkovým generálem, prokázal nesmírné strategické zkušenosti i velkou dávku štěstí, což mu dopomohlo k vítězství ve druhé polštářové bitvě – famfáry.

Doma jsme hráli ve dvou, ve třech i čtyřech hráčích. Jelikož se jedná o opravdu rychlou karetku, tak ani se vzrůstajícím počtem hráčů se hra nezačala natahovat do nudných rozměrů. Naopak měla stále „drive“. A vždycky když někdo odkrýval tu svoji neznámou kartu, tak byli všichni napnutí, co tam bude. Buď co si pak budou moci „sezobnout“ z odkládacího balíčku, anebo jestli si nemají zakrýt uši, protože přijde minová exploze.

Hra je také založená na velkém podílu náhody, ale jsou zde i taktické možnosti, jak hru ovlivnit ve svůj prospěch. Ty se lehce zvyšují s počtem hráčů, protože pak se odkryje skoro celý balíček a spíše si spočítáte, jestli se vám vyplatí raději si ponechat kartu nižší bodové hodnoty, než riskovat ztrátu peříček. Samozřejmě i díky tomu hra opravdu odsýpá, protože nemusíte svůj tah promýšlet enormně dlouho. No a o tom to vlastně celé je. Sednout si s přáteli, rozdat karty a bavit se. A díky extrémně rychlému nachystání hry, jednoduchým pravidlům a zejména úžasně krátké herní době a nenáročnosti prostoru si hru užijí mlaďoši o přestávce nebo družině, ale také „staříci“ jako já, kteří mají pár chvilek po uspávání dětí. Anebo jen tak na cesty na ukrácení času. Tady pouze doporučení. Jelikož se původně jednalo o odměnu pro podporovatele, disponuje hra řekněme dárkovou krabičkou, která obsahuje vcelku dost vzduchu. Takže na cesty ideálně zabalit kompaktněji.  

Sama nejsem obalovací typ, ale zrovna této karetce to v obalech bude slušet. Jednak hýčkaná nostalgie. A taky vzhledem k obrovské četnosti hraní kdekoliv, kdykoliv a skoro s kýmkoliv je to vlastně nutnost. Hráli jsme Bulánky: Speciální jednotky mockrát, chovali se k nim s veškerou úctou (povinná kontrola rukou, žádné jídlo/pití a ani kýchnutí), ale přesto už jsou na kartách v malé míře zjevné známky používání.

A pokud na Bulánky milerádi vzpomínáte, tak mám pro vás jeden tip – zkuste si během hraní této karetky nechat v pozadí hudební podkres z původní PC hry.

Karty misí

Abychom nezapomněli na karty misí, podíváme se na ně teď trochu blíž.  Jedná se o 8 karet označených na rubové straně a také barevně odlišených, takže se vám nepopletou. Karty misí slouží pro kooperativní variantu hry, kdy proti sobě nebojujete každý na své straně barikády, ale naopak zde spolupracujete, abyste společnými silami porazili nepřítele. Ten je reprezentován právě kartou mise – viz.obrázek

Abyste mohli na konci této hry jásat, že jste nepřátelský polštář porazili, musíte všichni splnit podmínky dané silou nepřítele a také jeho speciální vlastností. Pokud tomu tak není, bude potřeba se o zdolání protivníka pokusit ještě jednou a lépe. Pouze při společném zápolení 4 hráčů k definitivní porážce nepřítele stačí, aby to kompletně splnili alespoň 3 hráči. Hra probíhá klasicky jako při kompetitivní variantě. Tedy hráč si vezme kartu z dobíracího/odkládacího balíčku. A buď ji vymění za jednu svoji anebo odloží. V každém případě bude o jednu kartu v jeho bojové jednotce lícem nahoru více. Pomáhání/domlouvání je zde povoleno. Pouze se nesmí předem prozrazovat karty, které si hráči mohou na začátku prohlédnout.

Tento kooperativní mód je za mě spíš takovým malým zpestřením. Moji spoluhráči chtěli hrát raději klasickou polštářovou bitvu všichni proti všem. A to i z toho důvodu, že ono de facto té samotné kooperace tam až tolik není. A když už jednou porazíte svého protivníka z mise, tak už vás to tolik neláká zkoušet to znova a znova. Co rozhodně doporučuji, je zkusit mise sólo pouze za jednoho důstojníka. Je to „hardcore“, protože obrovskou měrou to záleží na kartách. Takže některé dáte třeba až na pátý pokus, a i díky tomu se vám to hned neomrzí. Mám za sebou úspěšně již 7 misí a chybí mi poslední Plumbík, který vyžaduje nesmírné množství náhody. A kdybych si měla sáhnout do svědomí, v sólu mě tato varianta bavila asi víc než se spoluhráči, kdy ta míra kooperace byla stejně pramalá.

A jsme na konci recenze, takže co bych závěrem ještě dodala …

Bulánci jsou v našich končinách pojem, zejména pro nás starší ročníky. My na nich vyrůstali, s láskou vzpomínáme, či je dokonce stále hrajeme. Sama jsem PC hru před nedávnem oprášila, zahrála si a zavzpomínala. A hlavně na nás „pamětníky“ cílí tato karetní hra. Ale stejně jako si kdysi našla PC hra cestičku snad do každého školního počítače, tak si myslím, že i tato karetka si najde cestu nejen do všech školních batohů. A to zejména díky herní době, svižnosti, jednoduchosti a to vše okořeněné prvkem náhody i taktiky.

Bulánci: Speciální jednotky získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Bulánci: Speciální jednotky”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: