Brass: Birmingham

Mezi roky 1770 až 1870 probíhala v Anglii průmyslová revoluce. Birmingham a jeho přilehlé okolí se stanou vaším hřištěm, na němž budete budovat své impérium ve hře Brass: Birmingham. Jedná se o modernějšího následovníka populární hry Brass: Lancashire. Tento titul se již na trhu objevil, ale byl velmi rychle vyprodán a proto se můžeme nyní těšit na reedici, která by se měla dostat na trh během letošního dubna díky společnosti TLAMA Games a bude samozřejmě v češtině.

Doporučený věk pro hraní Brass: Birmingham je od 14 let, klání se mohou účastnit 2-4 hráči a jedna partie vám zabere cca 120 minut. Počítejte však s tím, že příprava hry vám klidně zabere další půlhodinu navíc, protože vše hezky nachystat je docela piplačka.

Interaktivní herní mechanismy se snaží co nejvěrněji napodobovat rozvoj průmyslu a ekonomiky právě během průmyslové revoluce. Vaši pozornost určitě upoutá i provedení jednotlivých komponent. Třeba herní plán je oboustranný a přizpůsobený tak pro denní i noční hru. Přiložené informační materiály vám poodhalí historické pozadí jednotlivých postav, které jsou založené na faktech o reálných průmyslových průkopnících, mezi nimiž je i řada žen.

Jak jsem už zmiňoval, příprava hry může trvat delší dobu, protože je zapotřebí nachystat všechny desky hráčů, karty, žetony, kostičky surovin i pivní soudky. No, není toho zrovna málo, ale pečlivá příprava hry se určitě vyplatí.

Čeká na vás několik kol ve dvou fázích. První je věk vodních kanálů, který bude následně vystřídán věkem železnic. Počet kol se odvíjí podle toho, kdy hráčům dojdou karty v dobíracím balíčku. Pořadí hráčů se během hry mění podle jejich momentální úspěšnosti.

Než začnete těžit uhlí a železo, musíte mezi sebou propojit patřičné lokace a stejně tak je potřeba tato místa propojit s trhem a stavebními parcelami, na nichž stavíte města a továrny. Rozvoj nejrůznějších výrobních odvětví má ale i stinné stránky – například znečištěná voda nikoho rozhodně neláká. Proto lidé raději pijí pivo. Nezapomeňte se tedy tímto tekutým zlatem dobře zásobit. Není samozřejmě vyloučeno, že při pohledu na zdařile vyvedené soudky piva vás přepadne žízeň. Bohužel z těchto soudků nikdy opravdové pivo nepoteče, takže se určitě vyplatí k hraní předem pořídit pár kousků skutečného pěnivého moku. Pozor si přitom dávejte i na ostatní soupeře – určitě nebudou váhat využít příležitostí a vyfouknou vám s ledovým klidem i nos mezi očima.

Investice do přádelen, porcelánek, sléváren a pivovarů je třeba si dobře promyslet, obzvlášť když vám mohou plánovanou akci zhatit protihráči. Na dvě akce ve vašem tahu připadají další akce soupeřů, kteří mohou třeba fikaně vykoupit všechny zásoby surovin na trhu, čímž vám znemožní zamýšlený obchod a vybudování další továrny. Ale naopak i vy ušetříte své spojovací dílky, využijete-li chytře cestu, kterou již před vámi postavil jiný průmyslník.

Na trhu lze nejen nakupovat, ale samozřejmě i prodávat. Bankovní půjčka ve výši 30 liber vám v nouzi může vytrhnout trn z paty a zachránit vás před krachem. A věřte, že bez půjčky to rozhodně nepůjde. Prostě bankovní sektor autoři hry Brass: Birmingham zakomponovali chytře.

Jakmile skončí první fáze věku vodních kanálů, spočítáte získané body, upravíte komponenty podle nápovědy a pokračujte s výstavbou železnice. A opět na vás čeká spousta strategických rozhodnutí v honbě za postavením nejlepšího průmyslníka. Na konci druhé fáze znovu sečtěte body a připočtěte k nim body z první fáze hry. Nepřekvapivě vítězí průmyslník s nejvyšším počtem vítězných bodů.

V této strategické záležitosti vám nikdo nedá nic zadarmo a vaši soupeři už teprve ne. A i když na pomyslném bojišti neřinčí zbraně, bude to pořádné měření sil kdo s koho, protože jen jeden hráč se může stát opravdovým magnátem s velkým M. Mimochodem, jedním z autorů této hry je Martin Wallace, kterého už můžete znát třeba díky úspěšné hře Zeměplocha: Ankh-Morpork (škoda, že se pravděpodobně již nedočkáme jejího dotisku). Brass: Birmingham rozhodně není mezi euro hrami žádný nazdárek, ale pořádně tuhý a komplexní kousek, který se v dubnu dočká svého dotisku plně v češtině díky společnosti TLAMA Games.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: