Belaad: zlatý věk islámu

Sveďte nelítostný boj o učence středověkého islámského světa

Vědění je moc i síla. V rukách krále může být využito pro udržení vlastní moci a, je-li král dobrý, k nastolení a udržení prosperity jeho zemí. Takový je odvěký řád… V rukách lidu může přinést spravedlnost a rovné příležitosti pro každého. Už žádné shrbené hřbety… Ale vědění je snadné zneužít, stačí, aby padlo do nesprávných rukou. Proto z temnoty vystupují členové tajného řádu hašašínů. A protože nejlepší obrana je útok, ničí vědění u samého pramene: vždyť nebude-li existovat, pak do nesprávných ruku padnout nemůže.

Hra íránského autora Ehsana Nazarzadeha vyšla ve vydavatelství Islima Games v roce 2020. Od té doby byly lokalizované verze vydány v Číně, Německu a Francii a letošní červen ohlásilo české vydání vydavatelství Blackfire. Hra nabízí poutavé téma a krásnou grafiku, pohled do pravidel naznačuje, že by mělo jít o svižnou strategickou hru s jistým podílem náhody. 

Takto vypadá rozložená hra pěti hráčů.

Belaad je mírně asymetrická kombinace engine buildingu push-your-luck (pokoušej štěstí) systému pro 2 – 6 hráčů od 10 let s herní dobou od 30 do 60 minut. Zajímavé je, že v různém počtu hráčů se hra hraje pokaždé jinak: ve hře dvou hráčů proti sobě stanou dvě frakce, království a lid. Ve hře tří hráčů přibude frakce třetí – řád hašašínů. Ve hře čtyř a šesti hráčů se Belaad hraje týmově: dva/tři hráči království proti dvěma/třem hráčům lidu. A konečně v pěti hráčích hraje jeden za řád hašašínů a po dvou za „tým král“ a „tým plebs“. 

Desky postav

Každá ze stran bude mít ve hře k dispozici několik desek postav: království a lid po pěti, řád hašašínů čtyři. Každá postava má v horní části své desky symbol, který určuje její hlavní schopnost (boj, tahání žetonů z pytlíku, braní mincí ze společné zásoby, kradení mincí soupeři nebo „zakoupení“ vědce) a kosočtvercové prohlubně, které, jsou-li v nich umístěny příslušné žetony, tyto schopnosti posilují. Ve spodní části desky je uvedena zvláštní schopnost každé postavy a nachází se zde také prohlubeň pro oranžový žeton, který zvláštní schopnost aktivuje. Pomocí bílých a oranžových žetonů budují hráči svůj „herní stroj“ (engine). Hlavním cílem království a lidu je získávání učenců, kteří jsou zdrojem vítězných bodů. Řád hašašínů se snaží co nejvíce učenců zabít.  

Několik karet učenců – takto vypadá připravená 1. generace.

Z celkem 30 karet učenců se pro hru využije 20 náhodně zvolených. Na každé kartě učence je uvedena její cena a počet vítězných bodů, které přináší. Všichni tito učenci skutečně existovali a hra obsahuje i brožurku se stručným popisem jejich života. Učenci určují i délku hry: Belaad se hraje na čtyři „generace“. Na začátku každé generace bude k dispozici 5 učenců. Jejich karty se v případě, že jsou najati nebo zavražděni nedoplňují, a ke změně generace dojde v okamžiku, kdy v nabídce zbydou jen dva. Hra končí s koncem 4. generace (pokud již nevyhrál řád hašašínů, který má vlastní vítězné podmínky).

Rozehraný Belaad

Hra je řízena akčními kartami. Každá karta má dvě akce: základní, kterou je možno zahrát kdykoli, a vedlejší, za niž je nutné zaplatit uvedenou cenu. Akce je možné hrát v libovolném pořadí. Z pěti akcí, které je (v různých obměnách) možné hrát, jsou dvě boj a kradení mincí, díky kterým slibuje Belaad značnou interaktivitu. Pro boj se využívá bojová síla, žetony meče (těch je ale ve hře pouhých 5) a především balíček 24 bojových karet. Ten je oběma protistranám společný a tahat karty začíná strana, jejíž bojová síla je v okamžiku zahájení boje nižší. Karty mohou zvyšovat, nebo i snižovat bojovou sílu, v balíčku se nacházejí i čtyři šedé karty s lebkou, které boj okamžitě ukončují drtivou porážkou hráče, který si tuto kartu vytáhl (tento efekt lze vyrušit pouze žetonem meče). Pokud soupeř vede o více bodů, a dosud nebyla tažena žádná z lebek, budete pokoušet své štěstí a tahat karty, nebo se smíříte s lehčí porážkou a soupeři to vrátíte v příštím boji?

Belaad nás čeká v češtině a za sebe musím říct, že se na něj těším. Obvykle ráda hrávám za hašašíny, ale vraždění učenců mi je dost proti srsti, tak se třeba raději chopím království… A co vy? Budete učence raději získávat na svou stranu, nebo nevěříte, že je vědění v rukou lidí v bezpečí?

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: