Jak moc zariskuješ s barakudou za zády?

Úvod

„Vítejte v kolumbijské Cartageně! Koloniální domy v tomto historickém městě jsou svědectvím jeho pestré minulosti. Vás však spíše zajímají staré vraky lodí… Přesněji řečeno potopené španělské galeony plné zlata! Je čas se vydat na staromódní podmořskou honbu za pokladem. Co jste nečekali, je to, že několik z vás objevilo legendy o těchto pohřbených bohatstvích. A aby toho nebylo málo, barakuda slídí po vracích též.“

Barakuda je prvotinou Švýcara Isaaca Panteho a po titulu Papageno druhou hrou ilustrovanou pro vydavatelství Helvetiq Ajšou Zdravković. Jste-li zralí na podmořské dobrodružství, nasaďte si ploutve, popadněte vak na poklady a vyrazte s námi do hlubin.

Pod víkem

Na každého z hráčů čeká společně s figurkou potápěče také set karet – pět karet pohybu a jedna karta barakudy, jedna karta vaku na zlato a jedna karta trezoru. K prozkoumávání tajů utonulých hráči dále upotřebí jednu ze dvou sad lodních vraků po šesti kartách, figurku barakudy, upravenou kostku vzdálenosti se symbolem jedné či dvou vln, klasickou bodovou kostku směru a nechybí ani poklad v podobě třiceti šesti zlaťáků o hodnotách jedna a tři.

Cílem hry je prozkoumávat vraky lodí a být první, kdo se s pomocí svého pytle vrátí s osmi zlaťáky do trezoru na své lodi. Zvolíte svůj pohyb opatrně tak, abyste se vyhnuli soupeřům? Stihnete je oloupit o jejich zlato? Podaří se vám odehnat barakudu, či ji dokonce poslat na své soupeře?

Pravidla

Hráči si rozeberou své komponenty, položí na své pytle po dvou zlaťácích a libovolným způsobem sestaví mořské dno z vybraného setu šesti karet lodních vraků. Nakonec je položena figurka barakudy na svůj vrak s číslem šest.

Hra probíhá na předem neurčený počet kol. V kole dojde nejprve k pohybu potápěčů, poté k pohybu barakudy a nakonec k vyhodnocení. Pohybovat se, je ve hře možné pouze ortogonálně, nikoliv diagonálně.

Ve svém tahu si hráči zvolí jednu kartu a tu zahrají skrytě před sebe a pak rázem společně své vybrané karty odhalí. Ti, co zahráli kartu s číslem, pohnou na odpovídající vrak svým potápěčem. Kartu nechají ležet před sebou a v dalších kolech udržují pořadí vykládaných karet tak, aby bylo zřejmé, kterou kartu zahráli jako nejstarší a kterou jako nejnovější – to je důležité pro vyhodnocení iniciativy. Po pohybu potápěčů se pohne barakuda.

Pokud nebyla zahrána žádná karta barakudy či jich bylo zahráno více než jedna, jeden z hráčů hodí dvěma kostkami. Barakuda se pohne nejkratší možnou trasou o jednu či dvě karty vraků podle kostky vzdálenosti ve směru vraku s číslem udaného bodovou kostkou. Pokud však byla zahrána právě jedna karta barakudy, příslušnému hráči se podařilo barakudu odlákat. Tento hráč si hodí pouze kostkou vzdálenosti a pohne barakudou v libovolném směru.

Nakonec dojde k vyhodnocení kola. Zaprvé, jste-li na vraku přítomni sami (a bez ostatních potápěčů či barakudy), proveďte speciální akci a obecnou akci na příslušném lodním vraku. Zadruhé, jste-li na stejném lodním vraku pouze s barakudou, upusťte všechny zlaťáky ze svého pytle. Poté můžete vykonat pouze obecnou akci. Upuštěné zlaťáky mohou být sebrány počínaje od příštího kola a to jiným hráčem. Zatřetí, stojí-li na jedné kartě vícero potápěčů bez barakudy, hráč s nejméně vyloženými kartami pohybu získá iniciativu.

Hráč s iniciativou se rozhodne buď provést speciální akci, nebo se rozhodne oloupit jednoho z ostatních přítomných potápěčů – v takovém případě si do svého vaku veškerý obsah vaku jednoho z přítomných potápěčů. Poté všichni hráči, jejichž potápěči jsou na vraku přítomni, provedou obecnou akci. Ti, kteří zahráli kartu barakudy, však žádnou z akcí vraku neprovádějí. V případě remízy při určení iniciativy všichni hráči s přítomným potápěčem, který hrál kartu pohybu, na daném vraku vykonají obecnou akci.

Jaké je dobrodružství s barakudou?

Velkou roli hrají karty lodních vraků. V rámci své speciální či obecné akce umožňují přesunout zlaťáky z vaku do trezoru a tím se zlaťáky stanou bezpečně uschovanými. Dále pak je možné si díky akcím dobrat zpět na ruku vyložené karty pohybu či kartu barakudy, získat zlaťáky do svého vaku či zahodit soupeři kartu z jeho ruky.

Hra funguje a vtáhne člověka do atmosféry díky moderní, a přesto pěkné poutavé grafice. Jsem také vděčný za to, že potápěče a kostky vydavatel svěřil dřevu a nikoliv plastu. Co se týká samotného herního zážitku, tak je to hra o riskování a náhodě, která odhodlané netrezoristy dokáže v mžiku připravit o veškeré poklady nastřádané ve vaku. Dynamika hry se odvíjí od počtu hráčů a tvaru mořského dna.

Na přiloženém internetovém odkazu v pravidlech hráči najdou různé variace mořského dna – rozestavění karet vraků. Také si mohou hru prodloužit a hrát na trezorových deset zlaťáků, či sdílet trezor a hrát ve dvojicích týmově na dvanáct zlaťáků. Jinými slovy hra nabízí vícero cest, jak honbu za pokladem uchopit.

Barakuda je prostá hra, která nabízí vyblbnutí se mezi volbou pohybu potápěče a vykonání akce, či snahou ovládnout a poštvat na druhé barakudu. Nicméně hra je minimalistická a nenabízí nějaký druhý plán, nějaké košatější akce. Vše je striktně svázáno s riskováním a s volbou pořadí vraků pro své potápěčské návštěvy.

Hra ve dvou hráčích je přímočará a jedno či dvě špatná rozhodnutí – neodhadnutí soupeře – mohou vést k jasné prohře, byť si na ni hráč bude muset ještě pár kol počkat. Ve třech či čtyřech hráčích je Barakuda více o dělené pozornosti a probublávajícím chaosu, kdy se hráči o něco snaží a ne vždy jim to vyjde. Pokud hledáte něco soupeřícího do kapsy s kapkou napětí, pak mohu Barakudu doporučit. Já osobně si užiji vždy jednu či dvě partie a Barakudou vzbuzenou chutí začnu hledat nějaké velké euro dobrodružství s hracím plánem zabírajícím celý stůl.

Barakuda získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti HRAS.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: