Bandido

Zabraňte “Prckovi” Guzmánovi (aka Bandidovi) v útěku z vězení

Hra kapesní velikosti od švýcarského vydavatele Helvetiq a tvůrce Martina Nedergaarda Andersena (Útěk z blázince, Makroskop) překvapí tím, co se v malinké krabičce skrývá. Celé rodině určená minimalistická hra o kooperaci, komunikaci a strategii, to je Bandido.

Podzemní bludiště únikových chodbiček

V malé krabičce jsou stručná, ale dostačující pravidla v češtině a slovenštině, oboustranná startovní kartonová karta s vězněm a únikovými chodbami (5 chodeb na “jednodušší” a 6 na “náročnější” straně) a balíček 69 hracích karet. Karty mají poměr stran 2:1, čímž připomenou dílky domina. Nejedná se o standardní velikost karet, což je důležité pro napojování karet během hry.

Po grafické straně se jedná o jednoduchý koncept. Na jednostranných kartičkách jsou různé chodby, větvící se či jen prodlužující, některé jsou zakončené rukou se svítilnou/baterkou. Tomu odpovídá i barevnost, která se drží jednoduchého vyobrazení podzemních chodeb či tunelů ve stylu her Sabotér či Karak.

Hon na záludného vězně

Startovní destička se položí doprostřed stolu stranou odpovídající vybrané obtížnosti hry. Z balíčku kartiček je každému hráči rozdána trojice, zbytek bude sloužit jako dobírací balíček. A zároveň jako běžící hodiny, protože po vyčerpání všech karet hráči prohrávají, pokud se jim do té doby nepodaří zabránit vězni v útěku.

Hra je inspirována skutečným příběhem mexického narkobarona “Prcka” Guzmána, jemuž se opakovaně podařilo uniknout z vězení. Úkolem hráčů v této kooperativní rychlohře je zabránit dalším zdárným pokusům. K tomu budou muset být kreativní, strategicky směrovat chodby s cílem jejich propojení a minimalizování počtu únikových tras, a hlavně spolu komunikovat, aby jejich snažení nepřišlo vniveč.

Každý hráč ve svém tahu přiloží jednu z karet ze své ruky k těm již vyloženým na stole. Chodby i zdi musí navazovat vždy, pokud spolu karty sousedí. Karty nelze přiložit do “vzduchoprázdna”, tedy vždy musí sousedit alespoň jednou hranou, ne pouze růžkem. Následně si hráč dobere kartu z balíčku. Toť vše.

Úspěšnému lovu zdar!

Mnoho kartiček hráče nutí chtě nechtě k větvení chodeb. To není vždy na škodu, pokud budete chytře kombinovat, můžete i nadměrného větvení využít k propojování chodeb a nakonec i k redukci východů z klubka chodeb a chodbiček. K uzavření úniků totiž vedou dvě cesty. Tou první je využití kartiček s koncovou chodbou s rukou a svítilnou. Tou druhou je spojování a cyklení cest.

Na opravdu malém rozměru hry přináší Bandido celkem důmyslnou strategickou zábavu, kterou si užijete i v singl variantě, stejně jako ve větším počtu a včetně dětí. Vydavatelem deklarovaných 6 let bych možná ještě ponížil, protože základní princip hry je jednoduchý a pokud do začátku budete dětem radit, což je výhoda kooperativních her, tak je můžete zkusit naučit hru zvládat i samostatně.

Jediné překvapení, s kterým je třeba počítat, je, že na hru s kapesním balením má nároky na prostor pro samotnou hru, protože se vám budou chodby téměř nekontrolovaně větvit a šířit vždy směrem k místům, kde končí stůl. Jinak je však objektivně nutno říct, že se jedná o povedenou mini-hru, která prověří strategické dovednosti všech hráčů či členů rodiny.

Bandido získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Hras.cz.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Bandido”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: