Armádní generál: Velitel zásobování

Osa vs. Spojenci – 3 vs 3 – tanky vs lodě

Úvod

Rexové k nám konečně dopravili druhou edici Quartermaster General. Za současnou podobou stojí stále stejné duo designéra Iana Brodyho a ilustrátora Nicholase Avalloneho. Původní hra byla vydána v roce 2014 a k ní během let vyšlo několik rozšíření i pokračování. Dočkali jsme se tak zasazení zdejšího herního systému do období Peloponéské války, První světové války či Studené války. Druhoválečná reedice vyšla v roce 2020. Jedná se o kartami řízenou strategickou jednodušší válečnou hru, ve které se střetnou mocnosti Osy a Spojenců. Cílem není vymazat soupeře z mapy, ale rozvinout a uchránit své vlastní zásobovací trasy. Každý z šesti států disponuje unikátním balíčkem karet co do množství karet i efektů. Každý stát má též jiné množství tanků a lodí. Bez ohledu na počet hráčů vždy hrají všechny frakce. Stanete se právě vy proviantním důstojníkem, který vyzraje nad komplikacemi válečné vřavy, přepady a sabotáže?

Od prvního vydání hra doznala mnoha změn v úpravě karet, přidání karet i úpravě mapy. Byla zlepšena rovnováha i změněna podmínka vítězství. Nyní již není možné vyhrát obsazením území, ale nutno si vydobýt náskok třiceti bodů pro předčasné ukončení hry. Pokud tohoto náskoku nikdo nedosáhne, je hra ukončena vítězstvím vedoucí strany po dvacátém kole.

Pod víkem

V krabici spolu s pravidly a mapou světa najdete především 220 karet, 33 dřevěných figurek armád (tj. tanky) a 23 dřevěných figurek loďstva (tj. lodě). Nechybí ani trochu toho kartonu v podobě 4 ukazatelů vítězných bodů, ukazatele herního kola a destičky s přehledem fází tahu.

Pravidla

V hrou určeném pořadí se střídají na tahu jednotlivé mocnosti (Německo > Spojené království > Japonsko > Sovětský svaz > Itálie > Spojené státy). Tah je složen z pěti fází. Ve svém tahu musí hráč zahrát či odstranit jednu kartu z ruky, následně odstraní své nezásobené figurky z mapy a zapíše si vítězné body. Poté odstraní libovolné množství karet z ruky a dobere si z dobíracího balíčku do ruky do sedmi karet.

Mapa je složena z pevninských a mořských území. Najdeme však na ní i úžiny, kterými mohou proplouvat hráčovy lodě pouze tehdy, pokud jeho či spřátelená armáda ovládá úžinu kontrolující pevninu. Stejně jako ve skutečnosti, i zde lze svět obeplout a můžete tak táhnout svými vojsky ze Spojených států na západ a vylodit se v Austrálii.

Italská armáda přestala být zásobena na Blízkém východě. Hráč ve svém tahu tuto armádu odstraní, nedokáže-li zahrát kartu, která zásobování obnoví. Rus oproti tomu byl Němci zcela vyhnán z domoviny a musí čekat na pomoc svých spojenců.

Na každém území včetně domovského státu se může nacházet pouze jedna figurka hráčovy armády a o tu může kdykoliv jednoduše přijít, zahraje-li na něj soupeř bitvu. Hra tedy není o přímých střetech a posouvání armádních šiků, nýbrž o chystání si plánů a reakcí a občasném ničivém úderu na soupeřovy zásobovací linie ve chvíli, kdy vám to může vynést ranec bodů. Body vám mohou získat i jednotlivé karty, ale obecně platí, že pro zisk bodů ve vašem tahu je nutné ovládat klíčová území (označená hvězdou).

Zbývá zmínit osm typů karet, které vás budou provázet.

Zahrajete-li Vybuduj armádu či Vybuduj loďstvo, tak na území sousedícím s nějakou vaši jednotkou zhmotníte figurku svého vojska. To samozřejmě nelze na územích s přítomným nepřítelem. Pokud vyvoláte Pozemní bitvu či Námořní bitvu, tak ze sousedního území odstraníte příslušnou soupeřovu figurku. Zahrát lze i karty Plánu či Reakce. Ty hráč položí před sebe na stůl a čeká na jejich aktivaci. Zatímco Plán je od počátku viditelný, tedy lícem nahoru, a jeho efekt trvá po zbytek hry, není-li odstraněn, Reakce je skryta, lícem dolů, a jakmile je aktivována okolnostmi, je odstraněna na odkládací balíček. To platí tehdy, pokud se ji hráč rozhodne použít, neboť efekty všech karet jsou ve hře hrané dobrovolně – hráč nemusí efektu vlastní karty využít, nehodí-li se mu to. Též pokud mu karta poskytuje vícero bonusů, smí čerpat pouze některé. Zbývajícími kartami je Událost a Oslabení ekonomiky. Událost popisuje efekt, který je dle vůle hráče zahrán. Oslabení ekonomiky většinou zahazuje/odkládá soupeřovy karty při naplnění stanovené podmínky. To ho připravuje nejen o karty samotné, ale může ho to připravit i o body, neboť ve hře platí, že nemůže-li hráč odložit kartu, za každou takovou ztratí jeho strana bod.

Zhodnocení

Osobně jsem ze hry nadšen. Stručná hutná pravidla, přes dvě stě karet a šest frakcí, z nichž každá funguje jinak, má jiné výhody a jiná omezení. Je pravda, že se vám nemusí do ruky dostat karta do páru a částečně vás zaseká. Kupříkladu držíte kartu námořní bitvy, ale nemáte jak vybudovat loďstvo. Ovšem to lze vyřešit volitelným pravidlem „přerozdělení zdrojů“, které vám umožní prohledat balíček. Zásadní je však znalost samotného balíčku své frakce, aby hráč věděl, zda kartu daného druhu má v balíčku dvakrát či desetkrát. Když si ji dobere, aby dokázal rozvážit, jak běžná či cenná je pro jeho manévry.

Vizuál hry je postaršího data, ale přesto by neměl odradit ty, kteří chtějí velkou znovuhratelnost a pravidlovou nenáročnost u téhož titulu. Karty disponují dle druhu pouze osmi obrázky, ale to neznamená, že na nich najdete ty stejné efekty. Zkombinovat okamžitě uplatnitelné karty a karty budoucích plánů a reakcí dá zabrat i zkušenějším hráčům. Karty jsou pevné, dřevěné figurky pěkně řezané. Stejnou solidností oplývá i herní plán a samotný sešit pravidel.

Hra je vhodná do herní skupiny o šesti hráčích, neboť pro rychlé tempo hry a možnost účelového hraní karet je nutné znát balíček svého státu a moci se soustředit právě jen na něj. Hra v méně hráčích klade velké požadavky na soustředění na ty, jež ovládají vícero států a tempo tak zpomalí. Přesto mohu hru doporučit i dvěma či čtyřem hráčům (v jiném počtu jsme to zatím nehráli).

Je to jednoduchá a centrální mechanikou nápaditá válečná hra kloubící karty a area-control, která může zaujmout i eurohráče a stát se jim vstupní hrou do světa promyšlených rekonstrukcí, plných zážitků a plánování svých tahů ve srovnání s prostými ameritrashovými rubačkami. Budu doufat, že se hře povede a že se tak možná i dočkáme rozšíření Total War přinášející krom leteckých jednotek i zapojení Francie a Číny, anebo lehce náročnější verze 1914 dělané pro dva až pět hráčů toužících pro specifikách Velké války.

Armádní generál: Velitel zásobování získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: