Arkham Horror: Karetní hra – Odkaz Dunwiche – Rozšíření pro vyšetřovatele

V zlověstných stínech Dunwiche se děje něco nevysvětlitelného. Zatímco městečko poklidně spí, temné síly se sbíhají a příběh utkaný ze starých legend a šepotů, ožívá. V záhadách, které obklopují tento zdánlivě zapomenutý kout světa, se skrývají odpovědi čekající na odhalení. Pět odvážných nových duší, každá se svým vlastním příběhem a motivem, se připravuje na cestu, která je zavede do srdce temnoty. Tyto postavy, vyzbrojené jedinečnými schopnostmi a hnané nutkáním rozplést starodávná tajemství, se brzy setkají s výzvami překračujícími běžné chápání reality. V Dunwichi se příběhy proplétají, osudy se kříží a hrůzy skryté za oponou běžného světa čekají, až budou odhaleny.

Arkham Horror opět přichází z tajemných koutů světa i do místních luhů a hájů v našem mateřském jazyce díky společnosti Blackfire. Už je tedy pravdou, že toto „probuzení“ nastalo již před řadou měsíců v podobě lokalizace „vyleštěné“ edice Arkham Horror – karetní hra, tedy základní core box, na níž jsme vám v minulosti přinesli recenzi. Dnes se na pultech obchodů vynořili rovnou dvě expanze z Dunwiche, přesněji řečeno Arkham Horror: Karetní hra ‒ Odkaz Dunwiche ‒ Rozšíření pro vyšetřovatele a Arkham Horror: Karetní hra ‒ Odkaz Dunwiche ‒ Rozšíření kampaně. A právě nyní se podíváme na zoubek prvně jmenované.

Toto rozšíření, jak jsem již naznačil v úvodu této recenze, přináší skupinu pěti nových vyšetřovatelů, z nichž každý má unikátní schopnosti a styl hraní, což hráčům umožňuje zcela odlišné způsoby, jak se ponořit do hrůzyplné atmosféry Arkhamu. Mezi vyšetřovateli najdeme například Zoey Samaras, bojovnici, která je vždy připravena čelit nejrůznějším příšerám, Rexe Murphyho, reportéra s neobyčejnou schopností nacházet stopy, nebo Jima Culvera, hudebníka, jehož melodické dovednosti mohou ovlivnit průběh hry. No a jako bonus jsou k dispozici dvě nové schopnosti a pár základních karet slabosti.

Zajímavé je také, jak rozšíření manipuluje s uměleckým ztvárněním, které je temné a atmosférické, s kartami, které nejen že vypadají skvěle, ale i vyprávějí příběh svými obrazy. Umělecká díla na kartách přidávají hloubku a texturu k zážitku, zatímco poskytují vizuální náboj, jenž je tak kritický pro temnou atmosféru hry. Ale tento krásně potemnělý, místy příjemně děsivý grafický styl je znát u většiny her čerpajících z Lovecraftova univerza. Jen tím, že jde o ryze karetní hru, je tak nějak trochu více času si to celé vychutnat. Pak je tu však otázka, co mi na to radí můj obvodní lékař, že?

No, ale pojďme na to hlavní, prohrabovat se jednotlivými kartami. Z hlediska sběratelské hodnoty a užití ve hře, rozšíření Odkaz Dunwiche – Rozšíření pro vyšetřovatele poskytuje mnoho klíčových karet, jež mohou hráči používat nejen v rámci tohoto cyklu, ale i v širším kontextu hry. Rozšíření je vhodné především pro hráče hledající obohacení své herní zkušenosti, ale především pro rozšíření svých možností ve hře Arkham Horror – karetní hra. Protože, jestli jste byli z core boxu připraveni na průchod scénářem rovnou předpřipravenými balíčky, tak tady tomu tak rozhodně není. Jde především o to hlavní, tedy postupným „pipláním“ herních balíčků, které budete moci úplně jiným způsobem připravit s hrdiny původními než doposud, ale pochopitelně taktéž nově příchozí hrdiny vybavit na dobrodružstvích už něčím pořádným.

No a tak si pojďme tedy představit onu zmiňovanou pětici nových vyšetřovatelů. Prvním odvážným je, povoláním kuchařka, Zoey Samarasová, která se coby vyšetřovatelka specializuje na boj proti nestvůrám. Její schopnost jí umožňuje získat jeden bonusový zdroj vždy, když se objeví nový nepřítel, což jí dává ekonomickou výhodu potřebnou pro udržení dostatečné zásoby zbraní a vybavení. Zoey má silné bojové statistiky a její přístup k vyšetřování a přežití je méně efektivní, což ji činí ideální pro přímé konfrontace s nebezpečím. Její schopnost výběru karet zahrnuje hlavní třídu strážce až do úrovně pět a až pět karet úrovně nula z jiných tříd, což jí umožňuje přizpůsobit svůj balíček různým situacím.

Druhým odvážlivcem je Rex Murphy. Jde o žurnalistu s neobyčejným talentem pro nacházení stop, což je klíčové pro hru zaměřenou na objevování a sběr důkazů. Jeho schopnost mu umožňuje získat dodatečnou stopu pokaždé, když úspěšně provede test na nalezení stopy a překoná obtížnost o dva nebo více. Toto činí Rexe extrémně efektivním ve sbírání stop, což může značně urychlit průběh hry. Stejně jako Zoey, i Rex může využít karty své hlavní třídy hledače až do úrovně pět a může zahrnout až pět karet úrovně nula z jiných tříd. Osobně si myslím, že právě tato postava je možná až přespříliš přesílená díky své speciální schopnosti.

Jenny Barnesová, třetí vyšetřovatel využívající nejvíce karty třídy samotářky, je bohatá dědička a dobrodružka, která používá své bohatství k financování svých dobrodružství. Na začátku každého kola získává dodatečný zdroj, což jí dává stabilní příjem pro nákup důležitého vybavení a využívání schopností, jenž závisí na zdrojích. Jenny je univerzální vyšetřovatelka s vyváženými statistikami, která může být přizpůsobena různým stylům hraní, díky své schopnosti využívat karty z různých tříd.

Čtvrtým novým vyšetřovatelem je Jim Culver. Dříve se živil jako jazzový trumpetista, který svou hudbou komunikuje s duchy. Jeho unikátní schopností je považovat symbol lebky za nulu během testů, což značně snižuje pravděpodobnost negativních výsledků při tahání žetonů z pytlíku. To umožňuje Jimovi a jeho týmu vyhnout se některým z nejhorších následků neúspěšných testů. Jimovo zařazení do hry přináší mystickou sílu s důrazem na manipulaci s pytlíkem s žetony chaosu, což otevírá nové strategické možnosti.

No a posledním novým vyšetřovatelem je tulák Pete „Pobuda“, který se potuluje po světě se svým věrným psem Dukem. Pete začíná hru s Dukem, jenž je schopen bojovat a vyšetřovat na místo Petea. Tato schopnost dělá z Petea extrémně flexibilního vyšetřovatele, který se může přizpůsobit mnoha situacím. Peteova schopnost používat Dukea k vykonávání akcí znamená, že může efektivně řešit hrozby i sbírat stopy, což činí z Petea a Dukea jednu z nejvíce samostatně fungujících dvojic ve hře. Každý z těchto vyšetřovatelů přináší do hry Arkham Horror: Karetní hra svůj vlastní unikátní styl a přístup, což obohacuje hru o nové taktické možnosti a zvyšuje znovuhratelnost celého herního systému.

Pochopitelně, jak jsem zmínil, v tomto rozšíření nejsou balíčky vyšetřovatelů předpřipravené a je potřeba si s ním pořádně pohrát. Ale to pro milovníky tohoto titulu není rozhodně žádný problém, obzvláště, když každá třída dostane pořádnou sadu nových karet. Strážci se mohou těšit na zlepšení svých bojových schopností a podpory týmu, zatímco přeživší získávají nástroje pro lepší adaptabilitu v náročných situacích. Hledači jsou vybaveni pro efektivnější sběr stop a mystikové zase pro manipulaci s magickými silami, což jim umožňuje lépe čelit temným silám ve hře. Samotáři dostávají způsoby, jak maximalizovat využití svých zdrojů, a neutrální karty poskytují podporu napříč třídami, což vede k větší flexibilitě a univerzálnosti ve hře. Každá třída získává specifické karty rozšiřující jejich schopnosti a umožňují nové herní strategie, což vede k bohatšímu a ponořujícímu se zážitku. Jednoduše a stručně, věřte, že je z čeho vybírat, a tak jediným problémem budou bolehlavy s tím, zda se do balíčku Rexe hodí ta či ona karta apod.

Zmiňoval jsem taktéž, že Arkham Horror: Karetní hra – Odkaz Dunwiche ‒ Rozšíření pro vyšetřovatele přináší nová pravidla, jako je vyřazení z balíčku, což značí, jak samotný název napovídá, že je během hraní kampaně zapotřebí dát ji zpět do své sbírky a do balíčku ji bude možné zařadit zakoupením za zkušenosti. Druhé pravidlo obohacující hraní je Objeveno. Toto slovo se objevuje na kartách vyšší úrovně, a aby bylo možné tuto kartu zahrnout do balíčku vyšetřovatele, je třeba ji nejprve „přeložit“, provedením určitého úkonu, jenž je uveden na kartě nižší úrovně. Osobně se mi toto pravidlo moc líbilo, je to zase vše o něco složitější a komplexnější a není to jen o tom, že mám zkušenosti a můžu si danou kartu jednoduše dovolit.

Jdeme hodnotit

Arkham Horror – Karetní hra opět ožívá s novými vyšetřovateli v podobě Arkham Horror: Karetní hra – Odkaz Dunwiche – Rozšíření pro vyšetřovatele. Krom nové pětice detektivů přináší pořádnou hromadu karet pro každou třídu, dvě nová pravidla a pár nových karet slabostí. Ano, na první dobrou to vypadá, že za cenovku přesahující tisíc korun toho je v balení málo. Na druhou stranu jde z mého pohledu o kruciální rozšíření pro svou sběratelskou hodnotu, ale hlavně o extrémní navýšení možnosti skladby balíčku vyšetřovatelů. A jestli to s Arkham Horror: Karetní hra myslíte vážně, musíte to doma rozhodně mít. No, aby těch rozšíření nebylo málo, tak příště (a popravdě už co nevidět) si řekneme naše dojmy z druhé expanze Arkham Horror: Karetní hra – Odkaz Dunwiche ‒ Rozšíření kampaně, která, jak samotný název napovídá, přináší kopec, ale fakt ranec nových dobrodružství v pořádně hutné kampani. Ale nepředbíhejme. Nyní si rozšiřte svůj core box o nové vyšetřovatele a vybavte se na další dobrodružství.

Arkham Horror: Karetní hra – Odkaz Dunwiche – Rozšíření pro vyšetřovatele získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: