Arkham Horror: Karetní hra – Odkaz Dunwiche – Rozšíření kampaně

Hrůzy opět ožívají.

Kdesi v hloubi odlehlého kraje Nové Anglie leží zapomenutá vesnice Dunwich, místo, kde ticho zvenčí kontrastuje s temnými tajemstvími uvnitř. Příběh H.P. Lovecrafta, Hrůza v Dunwichi, odhaluje svět, kde se realita protíná s neznámem a kde místní krajina působí klidně pouze na povrchu. Pod tímto klidem se ale skrývají nepojmenovatelné síly přesahující chápání běžných smrtelníků. V atmosféře tíživého ticha a tajemství, se místní obyvatelé potýkají s následky neuvěřitelného objevu a probuzené hrůzy, jenž mění jejich svět navždy. Tajemný profesor z Miskatonické univerzity se s několika dalšími pokusil udržet věci pod kontrolou, avšak následky zůstaly cítit ve vzduchu jako těžký závan nadcházející bouře. Toto temné a znepokojivé místo láká všechny, kdo touží po odhaleních skrytých hluboko v prastarých textech a zakázaných rituálech. Nyní, po měsících ticha, se Dunwich opět stává epicentrem neklidného dění a jeho mrazivé ozvěny volají všechny, kteří se nebojí postavit nepojmenovatelným hrůzám číhajícím na hraně reality.

Takto by se nějak dalo hrůzostrašně představit nové rozšíření Odkaz Dunwiche – Rozšíření kampaně pro Arkham Horror: Karetní hra. Před pár dny jsme vám přinesli recenzi na expanzi věnující se spíše zlepšení znovuhratelnosti s novými vyšetřovateli a kartami tříd v podobě Odkaz Dunwiche – Rozšíření pro vyšetřovatele. Dnes to bude, jak samotný název napovídá více o rozšíření příběhu tohoto univerza. Jestliže základní core box obsahoval kampaň o třech scénářích, tak Odkaz Dunwiche – Rozšíření kampaně přináší opravdu robustní kampaň o osmi scénářích. V balení krabice, která je velikostně stejně velká jako základní core box, se nachází pochopitelně sady karet pro dané scénáře a v kroužkové vazbě obsáhlý průvodce kampaní.

Pro pořádek zmíním, že tato expanze není samostatně hratelná a je zapotřebí mít karty ze základní sady. Do jednoho hrůzostrašného vyšetřování se může pustit jeden až čtyři vyšetřovatelé s doporučeným věkem od čtrnácti let a jedna partie zabere přibližně šedesát minut. Reálně se to pohybuje opravu kolem té hodinky, některé scénáře se protáhnou k hodině a půl. Nevím, jak to máte vy u této LCG záležitosti, ale osobně ji nejčastěji hraji sám, resp., maximálně ve dvou lidech. Úplně si nedokážu představit partii se čtyřmi vyšetřovateli.

A vzhledem k faktu, že to nejzásadnější je samotný příběh, zkusme si o něm něco málo říci. Nepůjdu úplně do hloubky, protože vám nechci vyzradit zásadní okolnosti, proto začněme trochu zeširoka a představme si spíše příběhové podhoubí. Historický kontext rozšíření Odkaz Dunwiche – Rozšíření kampaně, lze zasadit do širšího rámce Lovecraftova literárního světa, konkrétně již zmíněného příběhu Hrůza v Dunwichi. Tato povídka, poprvé publikovaná v roce 1929 v magazínu Weird Tales, se stala jedním ze základních kamenů mýtu Cthulhu. Příběh odhaluje izolovanou vesnici Dunwich jako děsivé místo, kde se pod povrchem skrývají síly překračující chápání běžných lidí. Lovecraft zde představil zvláštní atmosféru hluboké Nové Anglie, kde je místní krajina prodchnuta tajuplnými rituály a prastarými pověrami. Dunwich, obývaný zdegenerovanými rodinami a obklopený ponurými lesy a zničenými farmami, se stává pozadím pro temné experimenty a nepochopitelná setkání. Příběh sleduje osud rodiny Whateleyů, zvláště Wilbura Whateleye, který se narodí jako dítě s hrůzným původem. Jeho dědeček, čaroděj, ho učí rituálům a způsobům, jak přivolat mocné entity z jiných dimenzí. Vesnice se stává svědkem bizarních jevů a je zachvácena strachem z nepojmenovatelných hrůz.

Lovecraft v této povídce dokázal brilantně propojit svět okultismu, vědy a kosmických sil, čímž vytvořil děsivou atmosféru a zanechal čtenáře ve stavu ohromení a zvědavosti. Tento příběh položil základ pro mnoho dalších děl v žánru hororu a stal se inspirací pro tvůrce her. Rozšíření Odkaz Dunwiche – Rozšíření kampaně rozvíjí tyto myšlenky a atmosféru, čímž hráče přenáší přímo do epicentra událostí, které Lovecraft v původním díle naznačil.

Příběh kampaně čerpá z bohatého světa mýtů a zapojuje hráče do odkrývání záhad vesnice Dunwich, což jim umožňuje zažít atmosféru známou z původní povídky. Temné síly jsou zpět, a je na vyšetřovatelích, aby se pokusili zabránit nevyhnutelnému šíření zla. Tím, že hráči zažívají Lovecraftův svět v praxi, vytváří kampaň most mezi literární klasikou a herním zážitkem.

A pojďme tedy konečně k startovní premise celé kampaně. Po nedávném střetnutí s děsivým monstrem, které ohrožovalo vesnici, se dva z profesorů z Miskatonické univerzity záhadně ztratili. Dr. Armitage, jeden z jejich kolegů, je zoufalý a povolává vyšetřovatele, aby odhalili osud těchto vědců. Hráči se vydávají do propletených temných uliček města Arkham a zanedbaných vesnic Dunwiche, kde musí pátrat po pravdě za závojem hrůz, jenž hrozí pohltit vše kolem.

V této expanzi je kampaň rozdělena do osmi propojených scénářů, z nichž každý nabízí nová tajemství, temná spiknutí a nečekané zvraty. Prvotní volba vyšetřování jednoho z dvou pohřešovaných profesorů může ovlivnit průběh další mise a nevyhnutelně poznamenat celý příběh. Postavy se ocitají před neznámými výzvami, musí volit mezi loajalitou a přežitím, zatímco temná magie a nadpřirozené síly hrozí převrátit jejich svět naruby.

Mechaniky kampaně umožňují hráčům ovlivňovat osudy svých postav během celé hry. Získané zkušenosti umožňují hráčům vylepšovat své balíčky karet a přizpůsobit je neustále se měnícím hrozbám, zatímco mrazivé následky neúspěchu mohou zanechat hluboké jizvy na jejich duši. Každé rozhodnutí, každá porážka a každý triumf se otiskují do příběhu jako vrásky času formující další události v kampaňovém průběhu.

Pro hráče, kteří již vlastní základní sadu Arkham Horror: Karetní hra, je toto rozšíření dalším krokem do tajuplného světa nadpřirozených konspirací a temných spiknutí. Ať už se hráči rozhodnou vydat na cestu sami, nebo se spojí s dalšími odvážnými dušemi, Odkaz Dunwiche – Rozšíření kampaně nabízí bohaté dobrodružství plné temné atmosféry a výzev. Každé setkání s nevyslovitelnými hrůzami a neznámými silami posouvá příběh dál a dává hráčům pocit, že jejich rozhodnutí skutečně mění směr vyšetřování.

Myslíte to vážně?

Pokud jste již prošli všemi scénáři v základní sadě a hledáte další dávku nadpřirozeného napětí, Odkaz Dunwiche – Rozšíření kampaně je přesně tím, co potřebujete. Připravte se na boj s temnými silami, intrikami a odhalením tajemství, která se nikdy neměla dostat na světlo. Ano, cenovka není úplně na nejpříznivější hranici, ale pokud jste si v minulosti pořídili základní core box, tak je nasnadě si svoji sbírku rozšířit. A vzhledem k faktu, že společnost Blackfire nám nyní přinesla hned dvojici rozšíření v češtině, tak proč toho nevyužít. Troufám si říct, že dříve nebo později, tedy za předpokladu, že to s Arkham Horror: Karetní hra myslíte vážně, si budete chtít zahrát něco nového. Určitě za to stojí i druhé rozšíření z Dunwiche obohacující vaši sbírku karet o nové vyšetřovatele a karty tříd vyšetřovatelů. Jinými slovy si můžete vypiplat svůj balíček. No, ale když nemáte dobrodružství, do něhož byste se pustili, tak k čemu nám bude, že? Proto je ideální si pořídit obě nově vyšlé expanze. Za mě jasná volba.

Arkham Horror: Karetní hra – Odkaz Dunwiche – Rozšíření pro vyšetřovatele získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: