Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Krásy amazonského pralesa v kartách

Sluneční paprsky se blyští v malém jezírku, které se za ranního kuropění utvořilo v zářivě rudém květu bromélie. Tu z vody vyskočí malá skvrnitá pralesnička a hopsá si to po tenkých větvičkách. Horké amazonské slunce neúnavně pálí do korun nejvyšších stromů, ale skrz husté koruny propletených listů prosvítí jen sem tam paprsek. Vzduchem zní hrdelní skřeky vřešťanů a v nedalekém křoví odpočívá párek krásných duhových tukanů. Celé okolí prostupuje bzukot života. Tady žije opravdu všechno: strká se, vzkvétá a roste slunci vstříc.

V brzké době se na našem trhu objeví novinka vydavatelství MindOK nesoucí název Amazonie. Původní anglický název je Canopy a s tímto názvem hru vydalo Weird City Games, pod vedením designéra pana Tima Eisnera. Ten stojí například i za hrou Maškarní bál. O ilustrace se postaral pan Vincent Dutrait, jehož ilustrace jsme mohli vidět například v karetce Karty mrtvého muže. Amazonie je karetní dvojkovkou pro hráče a hráčky starší 8. let na zhruba půlhodinku. Hlavní herní mechanikou je draft karet a budete se v ní snažit vytvořit co nejharmoničtější prales. Zkrátka dokonalý ekosystém, kde organismy pracují v symbióze a i ten nejmenší zásah zvenčí ho může zničit.

Hra si prošla kickstarterovou kampaní, kde získala 5200 backerů. Vydavatelství WCG k této kampani slíbilo, že za každou prodanou kopii své hry během kampaně zasadí strom. To znamená, že by měli vysadit 5200 stromů. To vše ve spolupráci s organizací Treesisters. To zní dobře že?

Příprava hry

Nejprve je třeba doprostřed stolu umístit vymezovací karty, aby bylo zřetelné kam se bude vykládat. Poblíž vytvořte bank žetonů bodů, zvířat a trofejí. Následně zamíchejte karty klíčení, pralesa a vytvořte z nich dobírací balíčky. Ty se ještě rozdělí na tři období. Následně se karty aktuálního období umístí pod přírůstek. Jednu kartu pod přírůstek číslo jedna, dvě pod dvojku a tři pod trojku. Posledním krokem je přidělení karty kmene oběma hráčům a ten z dvojice, který naposledy zaléval nějakou květinu, začne hru.

Jak že ten prales roste?

Hráč, který je na řadě si vezme vyložené karty u přírůstku číslo jedna. Pokud se mu líbí, ponechá si je a vyloží je do svého pralesa. Následně doplní karty na místo onoho balíčku. Pokud se mu balíček přírůstku číslo jedna nelíbí, vrátí ho zpět na místo a vyloží na něj kartu navíc. Poté si prohlédne dvojku a pokud se mu nelíbí ani ta, opět přidá jednu kartu a jde se podívat na přírůstek číslo tři. Balíček, který se mu líbí, vyloží do svého pralesa. Pokud se mu nelíbí ani jeden balíček, lízne si kartu z doplňovacího balíčku a tu musí vyložit do svého pralesa. Takto si hráči postupně staví své pralesy. Na kartách může být například část stromu. Hráč na sebe může různě stavit kmeny, dokud na ně neumístí korunu, čímž daný strom dokončí a už na něj nemůže karty přikládat. Karty mohou přinést okamžitý efekt, nebo vítězné body na konci období či hry.

Jakmile dojdou karty v dobíracím balíčku aktuálního období, musíte zahrát všechny, které zbyly u přírůstků. Teprve po jejich odehrání je úplný konec aktuálního období a následuje jeho vyhodnocení. Hráči získávají žetony bodů za své vyložené karty. Například pokud máte přesně dvě karty požáru, spálí vám dvě vaše karty. Pokud jich ale máte více, požár se šíří a oba hráči musejí odhodit jednu kartu ze svého pralesa. Vyhodnocují se například i stromy. Body jsou za každý kmen i za korunu. Aby bylo jasné, že je strom již vyhodnocen, umístíte na něj žeton některého ze zvířat. To může být třeba lenochod. U stromů se hodnotí i ten nejvyšší. Jeho majitel obdrží poměrně velký obnos bodů v podobě žetonu trofeje, který také umístí na svůj strom. Jakmile se vyhodnotí všechny vyložené karty podle platných pravidel, je třeba provést úklid a připravit herní plochu na příchod dalšího období. To připravte stejně jako to první. Balíček druhého období přesuňte na místo dobírací balíčku a opět umístěte jednu kartu na přírůstek číslo jedna, dvě karty na dvojku a tak dále. Nové období začne hráč s nejméně body. Po skončení posledního třetího období provedete závěrečné bodování. Konkrétně se jedná o body za zvířata, jejichž hodnota je úzce spjata s kartami jedinců. Nakonec vyhodnotíte kdo má největší prales a hráč s nejvíce body se stane vítězem.

Různé počty hráčů

Karetku Amazonie si můžete zahrát i sólo, nebo až ve čtyřech. Sólo mód je vyřešen automatickým hráčem, který je nazván Duch pralesa, a má předepsané reakce na určité situace, které mohou během hry nastat. Ve hře více hráčů jsou pravidla stejná, pouze určují na které přírůstky mají hráči nárok.

ČÁST PRAVIDEL PRO SÓLO HRU.

Produkce

Všechny komponenty vypadají opravdu krásně. Styl ilustrací je zvolen více než vhodně. Obrázky podle mého budou krásně vytvářet atmosféru pralesa. Například krásný motýl vyhřívající se v paprscích slunce, nebo jaguár číhající ve stínech pralesa na svou kořist. Dalším plusem krásných karet je i flavor text, který vám může doplnit informace týkající se pralesa. Font těchto textů je velice elegantní. Není nijak agresivní a pokud nechcete, ani si ho nevšimnete. Pokud chcete, dozvíte se spoustu zajímavých věcí z prostředí amazonského deštného pralesa. Například, jak sukulentní rostliny získávají v pralese vodu a živiny. Žetony vypadají také skvěle a líbí se mi, že mají dvojí smysl. Jednak slouží jako známka toho, že strom je již obodovaný, a jednak slouží jako krásná ozdoba vašeho pralesa. Pravidla jsou velice srozumitelně sepsána. Je v nich spousta obrázků a příkladů, které dovysvětlí a vyvrátí případné pochyby.

Závěrem

Hra Amazonie od vydavatelství MindOK má velice příjemné ilustrace, které vám brnknou na vaší “zelenou” strunu. Věřím tomu, že skvěle navodí atmosféru u stolu. Hra bude mít lehce vzdělávací charakter, ale pouze pokud to sami budete chtít. Pokud nebudete věnovat pozornost flavor textům, tak se nevyžádané informace nedovíte. Myslím si, že by to ale byla škoda. Ekosystém pralesa je moc zajímavá věc a proč si nerozšířit obzor o nové informace. Další positivum na hře bude nejspíš i cenovka, která je na hodnotě zhruba 650 korun. Pokud tedy máte rádi dvojkovky, karetky a přírodu, není o čem a hru byste si měli zkusit.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: