Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Krvavý trůn

Boj o královskou korunu plný lží a intrik

Král je mrtev a cesta k trůnu je konečně otevřená. Nejste však jediní, kdo o vládu nad celou Francií stojí. Bez zrad, lží a prolité krve se to tedy neobejde.

Krvavý trůn je blafovací karetka, za níž stojí Adrien a Axel Heslingovi a na české stoly jí přináší Albi. Každý z hráčů ovládá jeden z vlivných rodů středověké Francie, usilujících o zisk královského trůnu. K tomu je nutná hlavně lstivost, ale také dobrý odhad úmyslu protihráčů.

A co je tedy zapotřebí k těmto taktickým šarádám?

Seznámení s komponenty

Celkový pohled na obsah hry:

Karty postav a karty pletich – každý rod má sadu stejných deseti karet, které tvoří jádro hry. Na začátku partie jsou z každé sady náhodně a skrytě odhozeny tři karty, takže nikdo z hráčů nemůže vědět přesně, co který hráč má v průběhu hry k dispozici za karty.

Žetony vlivu – nebo-li vítězné body. Kdo jich má na konci hry nejvíce, se stává vítězem hry. Na obrázku je také vidět žeton prvního hráče a tak trochu zbytečný komponent, ukazující v jakém směru se vyhodnocují karty v řadě intrik.

Jak se to hraje

Hra se odehrává v průběhu šesti kol, kdy každé má dvě fáze: vykládání a vyhodnocení.

V první fázi, každý hráč vyloží jednu kartu lícem dolů do řady intrik a to buď na

a) na začátek řady

b) na konec řady

c) na jinou svou již dříve vyloženou kartu

Ve druhé fázi, se řada intrik vyhodnocuje v předem určeném směru. Vlastník dané karty v řadě se vždy musí rozhodnout zda chce danou kartu nechat položenou lícem dolů, nebo jí raději otočit a tím spustit její efekt.

Pokud se rozhodne kartu neotáčet, tak na ní položí jeden žeton bodu.

Pokud jí otočí, tak spustí její efekt a zároveň si vezme všechny žetony bodů uložené na této kartě k sobě do zásoby.

Efekty karet jsou různé, nejčastěji právě otočená karta vyřadí nějakou jinou kartu dle pravidel daného efektu a vlastník útočící karty za tento hanebný čin ještě obdrží i bod. Pokud takto soupeři odstraníte ze hry ještě neotočenou kartu na které má uložené třeba tři body, tak to dokáže pěkně naštvat.

Je zde ale také například efekt léčky, která na útok reaguje a poté co byla napadena, se otočí a spustí se její efekt, který přinese jejímu vlastníkovi čtyři body a navíc odstraní kartu útočníka. Takže jak je vidno, hráči si nemohou být nikdy úplně jistí, tím co zamýšlí jejich soupeři.

Hráči tedy po dobu šesti kol vykládají vždy po jedné karty do řady intrik a následně onu řadu vyhodnocují a to vše s cílem získat co nejvíce bodů vlivu.

Dojmy

Krvavý trůn je taktickou hrou plnou klamání a sociální dedukce. Jako taková, staví hlavně na efektech karet a jejich vzájemných synergiích. A díky tomu, že je ve hře v každé sadě jen deset karet, není pro hráče až takový problém si zapamatovat jejich efekty a rozjet tak pořádný souboj myslí a odhadů.

Celou hratelnost příjemně zamotává a taky na variabilitě dodává fakt, že na začátku hry si každý ze své sady odstraní tři karty. To znamená, že nejenže hráč neví, jestli danou kartu už jeho protivník zahrál, ale také nemůže tušit, zda jí vůbec má k dispozici. Správné načasování zahrávání karet, je přitom klíč k úspěchu.

Z předchozích odstavců se může zdát, že je Krvavý trůn velmi hlubokou sociálně dedukční blafovačkou, ale popravdě se jedná spíše o jednodušší záležitost a to hlavně díky omezenému počtu efektů karet. To má sice za následek, výše zmíněné možnosti klamání a odhadů, ale také nižší počet možných proměnných, které hráč musí brát v potaz. A v konečném důsledku, až na výjimky, hráč dané konfrontace nemusí řešit napřímo, ale spíše se musí soustředit na maximalizaci svých bodových příjmů.

I přesto, vzájemné interakce a škození je ve hře až běda. K tomu si připočtěte výše zmíněnou nutnost blafovat a odhadovat soupeře a navíc téměř nulové průtahy a krátkou herní dobu a máte zde velmi dynamický, konfrontační a zábavný filler, který si můžete zahrát téměř s kýmkoliv.

Závěr

Škození, blafování, dedukce, taktika a krapet té strategie a to vše odehrané do dvaceti minut? Co víc si od filleru přát?

Krvavý trůn získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: