7 divů světa

V redakci se nám pomalu schází jedna hra za druhou, tak je pomalinku, ale o to pečlivěji začínáme rozbalovat a hrát, abychom vám na ně mohli přinášet naše zevrubné recenze. A jakáže pěkná krabice se nám dostala do rukou tentokráte, za účelem rozbalení, abychom se mohli pokochat jednotlivými herními komponenty? De facto, jde již o legendu od francouzského herního designera Antoina Bauzi, vybroušený skvost, který nám k desátému výročí od vydání hry naservírovali autoři v novém vyleštěném, grafickém hábu. Ano, samozřejmě, jak všichni tušíte, jde o titul 7 divů světa, jenž nám do redakce poskytla společnost ADC Blackfire, která stojí i za překladem hry do češtiny, za což mají velké díky.

Na to, že jde o budovatelskou karetní hru, má poměrně mohutnou krabici. Rozměrově podobná například Panství hrůzy druhé edici. Ano, pravdou je, že na výšku poloviční, ale šířka a hloubka totožné snad na centimetr. Nemohu se ubránit fakt moc hezkému zazření samotného přebalu hry zobrazující všech sedm divů světa z dob helénské civilizace. Kdo miluje monumentální stavby nebo historii, stráví hodně času jen pouhým dřímáním krabice v rukou a kocháním se – ostatně, jako u prohlížení samotných karet, ale o tom o pár řádků níže.

Dost tedy kochání se, a pojďme odstranit obalový materiál chránící krabici před poškozením a odkryjme víko. Jako první na nás stylově vykoukne černý čtvercový papír s ornamenty s číslovkou 7, zakrývající vše ostatní. Otočením získáme seznam karet a jednotlivých řetězů.

Pod ním se nachází řada dokumentů v českém a slovenském jazyce. Předně jsou tu pravidla – pokud jste nikdy nehráli, tak vězte, že jejich přečtení a pochopení vám zabere okolo čtvrt hodinky a můžete hrát. K lepšímu uchopení a přehledu o hře jsou k dispozici i listy s detailním popisem všech efektů, resp. všech symbolů s kterými se ve hře budete setkávat, a že jich je hodně. No a poslední věcí nacházející se v tomto užitečném “papírovém haraburdí” je bloček počítadla bodů sloužící pro zapisování vašich vítězných bodů, tedy k přehlednému určení vítěze.

Jak tomu bývá, i u titulu 7 divů světa, se nachází nějaký ten karton. V krabici máme hned dva obsahující řadu žetonů připravených na vyloupnutí. Naše bohatství představují mince, jež jsou v hodnotě 1 nebo 3 (konkrétně jich naleznete 78). No a pochopitelně, jaká by to byla budovatelská hra bez nějakého toho válečného konfliktu. A historie potřebuje znát přece vítěze nebo poražené, a přesně k tomu slouží žetony vojenského střetu, kterých je ve hře 48, konkrétně v hodnotách -1, 1, 3 a 5.

Vše tedy vyloupnuto a pomalu se na nás odhaluje parádní insert. Autoři mají palec nahoru za vynikajícímu rozložení díky čemuž jsou komponenty uloženy každý ve své přihrádce. Jen moment! Čas panikařit, něco tu chybí…. Jsou tu tři přihrádky pro karty jednotlivých věků. V první a třetí jsou balíčky zapečetěných karet příslušných věků, ale druhý je prázdný. Že by nějaká chyba? Oni na mě zapomněli s druhým věkem…. NEEEEE! Nebojte, vše je v pořádku. Po rozbalení obou balíčků zjišťuji, že stačí karty jen roztřídit a nalezneme všech 148 karet všech tří věků (I. a II. věk jich obsahuje 49, III. věk jich obsahuje o jednu více).

Ve hře představují karty věků budovy, které můžete během budování své civilizace postavit. Rubová strana karty obsahuje číslo věků (jak jsem již naznačil) a jakým směrem se mají karty při hraní pohybovat mezi hráči, nicméně o tom více v recenzi. Otočme zpět kartu lícem vzhůru a začíná opětovné kochání se nádhernými ilustracemi jednotlivých budov, co ve hře naleznete. Konkrétně je jich sedm druhů: hnědé (poskytují základní suroviny), šedé (vyrobené produkty), modré (civilní budovy poskytující vítězné body), žluté (obchodní budovy přinášející výhody z obchodu), červené (tyto vám přináší výhody ve válečných konfliktech), zelené (tato barva patří vědeckému pokroku) a fialové (karty cechů, jenž vám přinesou vítězné body, ovšem za splnění určitých podmínek). Jestli trpíte barvoslepostí nezoufejte, i na tuto věc autoři mysleli, protože krom barevného rozložení je těmto typům přidělen i konkrétní symbol.

A to nejhezčí jsem si nechal na závěr. Velké karty divů světa mající svojí denní a noční podobu. Na počátku hry si každý hráč vybere nebo nalosuje jednu z nich. Tento div můžete během hraní postavit, což vás bude stát nějaké ty suroviny, zas na druhou stranu vám to přinese buď vítězné body nebo speciální výhody. Taktéž vám dávají různé suroviny do startu hry. Pro úplnost se můžete těšit na: Visuté zahrady Seramidiny, Mauzoleum v Halikarnassu, socha Dia v Olympii, Rhódský kolos a maják na ostrově Faru , Artemidin chrám v Efesu a pyramidy v Gize.

Už máme vše z krabice vybalené a můžeme vše pěkně uspořádat. Což jde opravdu velmi lehce, díky intuitivnímu insertu. My v redakci už krabici otevřeli nejednou, protože poctivě hrajeme, abychom vám přinesli naše pocity a dojmy v naší recenzi, na kterou se můžete těšit během pád dní.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.
Tags:

One Reply to “7 divů světa”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: