Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Kdo by neznal piškvorky!

Stohy čtverečkovaného papíru by mohly vyprávět legendy o našich soubojích ve školních lavicích či na kuchyňských stolech. Desková hra 4MATION na tuto tradici navazuje, ale zároveň nechává oblíbené piškvorky splašit.

Možná někdo namítne, proč potřebují piškvorky krabici a formát deskové hry? Nová pravidla by se jistě dala aplikovat i na obyčejný papír. To je pravda, jenže pak by hra zdaleka nevypada tak COOL, jako se to povedlo variaci 4MATION, kterou v české lokalizaci nabízí vydavatelství Piatnik. A tak tu máme novou svižnou deskovku pro dva hráče s herní dobou do deseti minut.

Krabičko, krabičko, co v tobě přebývá?

Menší a štíhlejší krabička hned v úvodu překvapí svou váhou. Nejde o marketingový trik, ve kterém by vydavatel úmyslně navyšoval gramáž papíru či přidal olůvka, protože co je těžké, to je i hodnotné. Krabička ukrývá 48 bytelných plastových kostek v modré a růžové barvě o velikosti necelých 2 cm. Ačkoli jde o plast, materiál je krásně hladký a lesklý, nikde nezůstaly žádné otřepy nebo zbytky licích kanálků. Kvalitou a pokušením hrát si s kostami jen tak v ruce bych je přirovnal k žetonům z Dračího paláce nebo z prvního či třetího Azulu.

Kostky jsou vloženy do plastové herní podložky o velikosti 7 x 7 čtverců a každá kostka ve svém čtverci hezky drží pozici, takže při přepravě hry nikde nic nenaráží. Tato čtvercová síť je chytrou kombinací insertu a současně herní plochy. Dno podložky podepírají výstupky, díky nimž není plocha zcela utopená ve spodní části krabice a kostky se do ni příjemně vkládají. Je to geniálně jednoduché a funkční, za což si hra zaslouží ocenění Říše her Dokonalý insert. Mimo to oceňuji i skutečnost, že v krabici není žádný nevyužitý prostor, což u her nebývá vždy pravidlem.

Pro matematiky, kterým už nejspíš vrtá hlavou nesoulad mezi počtem čtverců na podložce a množstvím kostek ve hře, dodám, že jedno políčko uprostřed podložky je volné. Polí je 49, kostek 48, každá barva kostek má 24 kusů.

Štíhlá pravidla mají sedm jazykových mutací včetně češtiny a slovenštiny, každá jazyková verze zabírá jen jednu stránku. Na poslední stránce jsou dvě názorné ukázky pro snadnější pochopení herních situací. Pravidla jsou krátká, logicky strukturovaná a srozumitelná. Během minuty je možné začít hrát.

Geny společné s kolečkem a křížkem…

Na začátku hry je potřeba vysypat všechny kostky z krabičky ven. Spodní díl krabičky s herní podložkou se umístí mezi hráče, kteří si následně vyberou svou barvu. Hráči se ve svých tazích střídají a jejich cílem je umístit své čtyři kostky na herní podložku do řady za sebou vodorovně, svisle nebo diagonálně. Komu se to podaří jako prvnímu, vyhrál.

…říznuté novými pravidly

Přikládání kostek ale podléhá pravidlu, které klasickým piškvorkám mává do herního pravěku. Hru začíná mladší hráč tím, že svou kostku umístí na libovolné pole. Od tohoto okamžiku musí oba hráči střídavě přikládat své kostky tak, aby jejich nová kostka vždy sousedila s poslední položenou kostkou soupeře a to stranou nebo rohem.

Dříve nebo později dojde k situaci, kdy bude postup něktého z hráčů zablokován, tzn. nebude volný čtverec pro přiložení další kostky k poslední položené. V takové chvíli může hráč, který je na tahu, přiložit svou kostku na libovolné pole sousedící s kostkou opačné barvy.

Příjemná pětiminutovka

4MATION jsem nejčastěji hrál s osmiletým synem. Po několika úvodních hrách, kdy jsme si oba zvykali na nová pravidla, dostala hra rychlý spád a také se smazal věkový rozdíl mezi námi. Někdy jsem soupeři nachystal pěknou pastičku vedoucí k vítězství já, jindy z mé nepozornosti profitoval syn. Tahy je potřeba promýšlet dopředu a připravovat si více variant, ze kterých může vzejít vítězství. Zároveň je nutné hlídat soupeře, protože i on plánuje svou cestu za vítězstvím. Během hraní se synem jsme se oba dobře bavili a chtěli hrát znovu a znovu. Délka naší partie nyní málokdy překročí pět minut, jakmile je dohráno, stačí vysypat kostičky z podložky a může začít odveta. Kdybychom chtěli o nová pravidla obohatit klasické papírové piškvorky, příprava hry by zabrala více času a také by nám chyběl herní komfort, na který jsme si u 4MATION zvykli.

Závěrečné shrnutí

Snadno vysvětlitelná pravidla, rychlá příprava, inovovaný herní mechanismus a kvalitní komponenty v chytrém insertu dělají z 4MATION zábavného společníka na cesty nebo příjemný filler mezi náročnějšími hrami. Občas se během dne objeví volná chvilka, kdy nemám energii na složitější hru, nechci trávit čas přípravou nějaké hry nebo mám k dispozici jen jednoho protihráče. A to je přesně moment, kdy se u nás ke slovu dostává 4MATION.

4MATION získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Piatnik.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: